נווט אלינוחייג עכשיו
חשוב לדעת

חיסונים לחתולים

למה חשוב לחסן גם חתולי בית?

טעות נפוצה תהיה לחשוב שלא צריך לתת חיסונים לחתולים שלא יוצאים מהבית ולא באים במגע עם חתולים אחרים. חתולי הבית נחשפים לגורמי מחלה המועברים אל הבית באמצעות סולית הנעליים שלנו ושאר חפצים המגיעים אל תוך הבית מהסביבה החיצונית. במהלך הליכה שגרתית ברחוב או פינוי הזבל את חדר האשפה בבניין, ייתכן מאוד שתדרכו על הפרשות חתולים ותכניסו את הבית גורמי מחלה. גם במהלך ביקור שגרתי עם החתול במרפאה הווטרינרית הוא עלול להיחשף לגורמי מחלה ולהידבק במחלות קשות.

חתולים שנמצאים גם בבית וגם בחוץ באופן קבוע נחשפים לגורמי מחלה תוך מגע ישיר או עקיף עם חתולים אחרים: מגע במהלך מריבה, מגע במהלך משחק, מגע בהפרשות גוף של חתול חולה.

אלו חיסונים לחתולים חשוב לתת?

הרבה מאוד מחלות ניתן למנוע בקלות תוך מתן חיסונים לחתולים באופן קבוע. החיסונים ניתנים במרפאות וטרינריות כאשר יש צורך בחידוש החיסון אחת לשנה. רשימת החיסונית הבאה כוללת את חיסוני החובה המומלצים לכל החתולים (חתולי בית וחתולי רחוב):

חיסון מרובע (חיסון נגד 4 מחלות : חתלתלת, קליצי, קלמידיה, הרפס)

מחלת חתלתלת – מחלת חתולים קשה ואף קטלנית הנגרמת מנגיף הפוגע במערכת העיכול, מח העצם ומערכות גוף נוספות. המחלה מועברת תוך מגע עם חתול חולה או הפרשות של חתול חולה. התסמינים של המחלה הם שלשולים, הקאות, התייבשות, חוסר תיאבון, אפטיה, חום גבוה, דיכוי של מערכת החיסון, חולשה ומוות. מדובר במחלת חתולים קשה אותה אפשר וצריך למנוע תוך מתן חיסון לחתול.

מחלת קליצי – מחלת חתולים הפוגעת בדרכי הנשימה העליונות וגורמת לכיבים בחלל הפה. בשל הכאבים החתול מתקשה לאכול. התסימנים של המחלה הם שיעול, חום, הפרשות מדרכי הנשימה והעיניים. תיתכן התפתחות של דלקת ראות בחתולים חולים בקליצי. גם מחלה זו ניתנת למניעה תוך מתן חיסון לחתול.

מחלת קלמידיה – מחלה הגורמת לדלקות בעיניים ובדרכי הנשימה. המחלה נפוצה בעיקר בגורים ומופיעה פעמים רבות יחד עם קליצי והרפס.

הרפס – מחלה הנגרמת מנגיף הפוגע בדרכי הנשימה העליונות ובעיניים. התסמינים של המחלה הם הפרשות מהעיניים והאף, חום, התעטשויות. תיתכן החלמה מהמחלה אך החתול ימשיך להיות נשא של הנגיף וישוב לחלות בו במהלך חייו מספר פעמים. החיסון יעיל למניעת המחלה והפחתת חומרתה.

חיסון כלבת לחתולים

מחלת הכלבת היא מחלה קשה מאוד ואף קטלנית הפוגעת בכל היונקים. על אף שמה, המחלה אינה פוגעת רק בכלבים אלא בכל משפחת היונקים. היא מועברת לחתולים וגם לבני אדם. הנגיף מועבר תוך מגע עם רוק של בעל חיים נגוע, לרוב תוך נשיכה. הנשיכה מאפשרת לנגיף לחדור אל הגוף, להגיע אל המוח ושם להתרבות ולגרום להפרעות עצביות קשות מאוד. התסמינים יהיו שינויים התנהגותיים, תוקפנות, נשיכה של חפצים דוממים, רתיעה ממים, קשיים בבליעה, ריור מוגבר, שיתוק חלקי.

נציין כי בשלב בו הופיעו כבר הסימנים הקליניים לא ניתן יהיה להציל את בעל החיים החולה במחלה. מתן חיסון נגד כלבת לחתולים וגם לכלבים חשוב מאוד למניעת מחלה קשה מאוד (חשוכת מרפא) הפוגעת גם בבני אדם. החוק בישראל מחייב את בעלי הכלבים במתן חיסון כלבת. ההמלצה היא גם על חיסון חתולים נגד כלבת. 

חשוב לדעת